Abdül Batur: "Biz kapatmadık, çıkarıldık"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Eflatun Nuri Karikatür yarışması için İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur önemli mesajlar verdi.

SON MÜHÜR GAZETESİ \ SELCAN ŞERİFAKİ ÜNALAN  - Açılış konuşmasını İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen'in yaptığı toplantıda; "Basın toplantısını daha geniş kalabalık bir katılımla gerçekleştiriyorduk bugün bunu sınırlamak durumunda kaldık. 4 yıl önce çıktığımız bir yoldu.  Cemiyetimizden Sadık Koran ile oluşturduğumuz Konak Belediye Başkanımız Sema Pekdaş ile de görüştüğümüzde de hemen işleme konan bir çalışmaydı. Abdül Batur Başkanımızla ilk ziyaretinde oturmuştuk ve başkanımız  'Bundan sonrada ortak çalışamlara devam edeceğiz' demişti. Aynı ivmede biz çalışmalarımızı devam ederken eflatun nuro 4. yılına geldi. Nitelikli jürinin değerlendirmede zorluk cektiği calışmalar bunlar. İlk calışmamızın teması basın ve ifade özgürlüğü olarak belirledik. Şimdide pandemi var ve  pandemi bu yılın her anına damgasını vuran bir başlık oldu. 4. başlangıc zilini çalacağız birlikte. 4 yıllık süre içerisine bize ve İzmire çok güzel bir eser kazandırıldı. Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Eflatun Nuri karikatür yarışmasına adını verdi ve kente ve İzmir basınında yer edinmiş biri olarak basın merkezimizin bulundugu yerde bir anıtla da ölümsüzleştirildi. Kenti ve kentlileri simgeleyen isimlerin kalıcı kılınmasına çok iyi bir örnek teşkil etti diye düşünüyorum. Karikatür dayatılan ile mücadele ediyor ama bu sefer pandemi bize birşeyler dayatılıyor. Pandemi bu yarışmayla konuşulanlar konuşulamayanlar kalemin ucunda bize o yarışma ile yansıyacak. Ben başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise, karikatür yarışması ile ilgili şu detaylara yer verdi: "4.sünü düzenleyeceğimiz Eflatun Nuri karikatür yarışmasının bugün startını veriyoruz. Pandemi şartlarında ve pandemi tedbirleriyle oluşacak ve 10 Ocak'ta planladığımız törenle bu yarışma sürecini tamamlamış olacağız. Umut ediyoruz konusu pandemi olan yarışmanın gelecek yıldan itibaren gündemin başka bir şey olması. İnşallah pandeminin kentin ve dünyanın gündeminden cıkması. Son aldığımız haberler biz rahatlatacak haberler değil. Hijyen ve maske ve mesafe konusunda gayretlere devam edeceğiz. Bizim yapacağımız başka birsey yok zaten bilim insanları gerekeni yapıyor. Geçmiş dönem Sema Pekdaş olmak üzere Gazeteciler Cemiyeti'mize teşekkür ediyorum. Bu yıl 4. yapacağımız bir karikatür yarışması ve karikatür sanatına damga vurmuş değerlerimizden biri. Yetiştirdiği karikatüristler kent gündemine damga vurur noktaya gelmiş."

Biz kapatmadık çıkarıldık

Batur, ayrıca Kızılay ile ortak bir protokolle kullandıkları binadan anlaşmalarının sona erdiğini dile getirerek; "Karikatür Müzesi, Alsancak Yüzbası Şerafettin Sokak'ta, Kızılay'a ait sokakta hizmet veriyordu. Vatandaş ve karikatüristlerin birlikte hizmet ettiği bir mekandı. Kızılay ile yapılan protokol bitti. Kızılay ile yaptıgımız çeşitli temaslar maalesef olumsuz neticelendi. Kızılay'a ait mekan baska bir amaç için kullanacağını paylaştık. Yakında çok daha merkezi bir yerde yine müzemizin ve karikatüristlerin sergilerini yapacağı bir alanda olacağız. Biz kapatmadık biz çıkarıldık. Bu konuda bir yanlışlık olmasın. Sanat ile ilgili şeylerin ne kadar hassas takip ettiğimiz bilinir. İzmir İzmir olduğunu hissetiriyor. En kısa sürede sanatçılarımıza müjdeyi vereceğiz. Çok güzel seylerle geleceğine inanıyoruz. Kaliteli ve yarışmamıza uygun eserler geldi. Hedefimiz uluslararası seviyeye getirmek fakat pandemi şartlarından dolayı gerçekleştirmedik" diye konuştu. 

Karikatürist Yarışması Başvuru şartları 

Batur'un konuşmasının ardından Misket Dikmen, yarışma başvurularıyla illgili detayları paylaştı:

"Bu yıl bir ilk var basvuru ile ilgili e- posta yoluyla sanatçılar bize eserleri yollayabilecekler. Bu da katılımı arttıracaktır diye düşünüyoruz. Daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor ve karikatürler belirlenen sanat galerilerin de  sergilenecek. Bu yılda albümde bir araya getirilecek. Dereceye girenlere para ödülü olacak. 
1.'nin ödülü 6 Bin Lira,  2.'ye  5 Bin Lira,  3.'ye 4 Bin Lira olarak belirlendi. 3 kişiye verilecek olan başarı ödülleri  ise1500'er lira verilecek. Ayrıca Konak Belediyesi özel ödülü 1500 Lira, İzmir Gazeteciler Cemiyeti özel ödülü 1500 lira Basın özel Ödülü bin lira ve  Mustafa Boran özel ödülü 1500 lira olarak belirlendi. Teşvik kategorimizde olacak hepinizinde bildiği gibi" 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: Yüz yüze eğitimin ayrıntıları belli olduÖnceki Haber

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: Yüz...

Kadir Şeker için üst seviyeden ceza indirimi talebiSonraki Haber

Kadir Şeker için üst seviyeden ceza indi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar