İzmir'de cübbeli yürüyüş polis engeline takıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İzmir'de cübbeli yürüyüş polis engeline takıldı
İzmir Barosu, Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklere karşı yürüyüş yapmak isteyen avukatlar polis engeliyle karşılaştı. Polisin tavrının hukuksuz olduğunu söyleyen İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel “Barolara yapılmak istenen müdahale gerçekte yurttaşların hak ve özgürlüklerine yapılan bir müdahaledir" diyerek yurttaşların da destek vermesini istedi.

Son Mühür/Tenzile Aşçı - Baro Başkanları, Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliğe karşı geçtiğimiz hafta tüm illerden Ankara’ya Savunma Yürüyüşü başlatmışlar ve tüm engellemelere karşı yürüyüşü Anıtkabir’e ulaştırıp sonlandırmışlardı. Yürüyüşün ardından İzmir'e dönen ve İzmir Barosu önünde basın açıklaması yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, iktidarın yapmak istediği kanun değişikliğiyle Baroların yapısını değiştirmek, çoklu baro yaratmak ve barolarda seçim sistemini kendi işine geldiği gibi kurgulamak için çalıştığını söylemişti. 

Yücel, baroları bölme, savunmayı susturma projesine karşı hiçbir otoriteye, hiçbir güce teslim olunmayacağını bir kez daha ifade etmek tüm avukatları cüppeli yürüyüşe çağırmıştı. Savunma için İzmir Barosu önünde toplanan avukatların cübbeli yürüyüşüne polisten müdahele geldi.  Baro Başkanı Özkan Yücel yürüyüşü durduran polislere ''Bir eylem yapmak istediklerini, engellendiklerini ve ilerleyen saatlerde daha çok meslektaşın desteğe geleceğeini söyledi.''

DENİZ YÜCEL DE DESTEK VERDİ

Poisin müdahalesinin ardından başlanan oturma eylemine katılan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, polisin savunma yürüyüşüne müdahalesi hakkında sonmuhur.com muhabirine konuşan Deniz Yücel, "Avukatlar, demokratik ve tamamen barışçıl bir yürüyüş ve basın aıklamaıs yapmak istiyorlar. Ama hiçbir haklı getrekçe olmaksızın yürüyüş engelleniyor. Bize gerekçe olarak bakanlık ve vali tarafından izin verilmediği söyleniyor ama herhangi bir gerekçe yok. Biz de mensubu olduğumuz meslek kuruluşuna İzmir Barosu'na destek olmak için buradayız. Bekliyoruz, buradayız" dedi.

İzmir barosuna çıkan 3 yol da polis tarafından kapatılmış vazitette.  Avukatların bekleyişi devam ediyor

İzmirli avukatlar saat 23.00 a kadar oturma eylemine başladılar. Avukatlar haklarını alana kadar dağılmaycaklarını belirttiler.  İzmir barosu başkanı Özkan Yücel, yarın diğer illerin baro başkanlarıyla buluşmak için Ankara'ya gideceğini ifade etti. Tüm avukatlara hazır olmalarını en yakın zamanda Türkiye'nin dört bir yanından avukatlarla Ankara'da büyük bir eylem yapılacağını duyurdu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karantina kuralı için kolluk kuvvetlerine çağrıÖnceki Haber

Karantina kuralı için kolluk kuvvetlerin...

24 saatte 18 can kaybıSonraki Haber

24 saatte 18 can kaybı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar