"Piyasalarda panik havasına gerek yok"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Piyasalarda panik havasına gerek yok"
Borsadan iki sıfırın atılmasıyla bugün borsada düşüş yaşandı. Borsadaki aşağı yönlü hareketi değerlendiren ekonomistler, yaşanan düşüşün normal hareketlilik olarak adlandırılabileceğini ve panik yapılacak bir durum olmadığını söyledi. 

Son Mühür/Tenzile Aşçı - Borsa güne yatırımcıları tedirgin eden bir düşüşle başladı. 23 yılın ardından ilk kez borsadan iki sıfırın atılması yatırımcıları tedirgin ettiği gibi borsadaki düşüşün de nedeni olarak görüldü. Borsada yaşanan aşağı yönlü hareketi yorumların ekonomistler, yaşanan düşüşün abartılacak kadar büyük bir düşüş olmadığını söylerken yatırımcılar için de bir fırsat olabileceğini ifade ettiler.

“BORSADA HIZLI BİR DÜŞÜŞ YOK”

Odak Döviz sahibi Ekonomist Bilal Doğan borsada yaşanan hareketliliğin abartıldığını belirtti. Doğan, “Borsada aslında hızlı bir düşüş yok. İki sıfır atıldı. Eğer o sıfırlar atılmasaydı 114 bin 900 seviyelerinde olacaktı, sıfır atılınca 1149 seviyelerinde şu an.  Son günlerde döviz kurlarında bir artış yaşandı. Piyasalarda yaşanan bu düşüş ve dalgalanmaların nedeni coronavirüs salgını. Salgın ve ikinci dalga beklentisi borsadaki düşüşü ve altındaki yükselişi teşvik ediyor. Bizim borsamız da bundan nasibini alıyor. 

“BÜYÜK DÜŞÜŞ YÜZDE 4’TE BAŞLAR”

Salgının yoğun olduğu mart ve nisan aylarında borsada ciddi bir düşüş yaşandığının altını çizen Doğan, “Salgın döneminde dünya piyasalarında dövize yönelmeyen yatırımlar daha güvenli liman olan altına yöneldi. Altının ons fiyatı neredeyse 2 bin doları yakaladı. Kısa süreli inişler olsa da altının yönü her aman yukarı doğru gidiyor ve daha da yükselecek. Para altına ve dövize gidiyor ve bu durum borsanın da hızını kesiyor. Aslına bakarsak borsada büyük bir düşüş yok. Büyük düşüş diyebilmemiz için yüzde 4 ve üzeri bir düşüş olması lazım ancak bugün yaşanan düşüş yüzde 0.38 oranında. Yani ciddi bir yükseliş söz konusu. Yatırımcılar açısından konuşursak şu an borsadaki bu düşüş yeni alımlar için bir fırsat olarak görülebilir. 

“OLUMSUZ SENARYO ÇİZMEYE GEREK YOK”

Doğan, Hükümet’in ekonomiyi çok yakından takip ettiğini vurgulayarak, “Şirketler salgın dönemindeki olumsuzlukları atlattılar ve hızlı bir toparlanma sürecine girdiler. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda ekonomide olumsuz bir senaryo çizmeye hiç gerek yok. Hükümetin para politikaları devam ediyor. Enflasyondaki düşüş de devam edecek. Talebe bağlı olarak üretim artacak. Birinci çeyrekteki ekonomik durgunluk yerini hızlı bir toparlanmaya bırakacak. Yani piyasalarda panik havasına gerek yok”

İKİ SIFIRIN ATILMASI DÜŞÜŞTE ETKİLİ

A1 Capital Menkul Kıymetler Danışmanı Ekonomist Murat Bilen ise, döviz altına yapılan yatırımın dünya genelinde borsayı olumsuz etkilediğini ifade etti. Bilen, “Borsadan iki sıfırın atılmasının bugünkü düşüşte etkisi oldu. Piyasalarda bu durum şişirildi. Sanki sıfır atılınca ralli yapılacak etkisi yaratıldı. Aslında borsalar genellikle herkesin beklediği yöne doğru pek gitmez. Sıfırın atılmasında da böyle bir sonuç aldık. Sıfırlar pazartesi atıldı salı günü borsalar düşmeye başladı. Yani işin aslı sıfırların atılması reel olarak hiçbir şeyi değiştiren bir durum değil. Borsa İstanbul'da da bundan sonra aşırı bir düşüş olacağını düşünmüyorum” dedi.

KRİZİN VARLIĞI DOLARA BAĞLI

Şu an bir krizin varlığından bahsetmek için erken olduğunu belirten Bilen, “İkinci çeyrek bilanço dönemi geldi. Bu dönem, zaten pandemiden dolayı her yerin kapalı olduğu bir dönemdi. Durum böyle olunca da güçlü firmalar zarar açıkladılar. Bu durum da borsa performanslarını olumsuz etkileyen bir durum. Ama biz üçüncü ve dördüncü çeyrekte bir toparlama yaşarsak bu durum bir alım fırsatı yaratabilir. Bunları göz önünde bulundurursak kriz geliyor korkusu için çok erken olduğunu görürüz. Eğer 7.20'nin üzerine çıkan kur orada kalıcı olursa kriz o zaman gelir ve borsa İstanbul'da sert batışlar olur. O zaman doların 8-9 liraya dayanacağı söylentileri dolaşır ve insanlar dolara akın ederler. Krizden esas o dönemde bahsedilebilir. Dolar 7.20'nin üzerine çıkmadıkça durum stabil. Yatırımcıların şu anlık aşırı bir panik havasına girmemesi gerekiyor. Çünkü dönem dönem aşırı şişen piyasalarda bu hareketler çok normal. Sonuçta endeksin 80 binden 120 bine doğru 40 bin puanlık bir yükselişi var. Geri çekilme seviyesi de 5 bin puan civarında. Bu yükselişe göre bu düşüş makul seviye olarak görülebilir. Yani kısaca biz şu an pandeminin etkilerinin alındığı bilanço dönemindeyiz” diye konuştu.
Yatırımcılara kriz havasına girmemeleri konusuna uyarıda bulunarak şunları söyledi; “Yatırımcılar sakin olsun. Büyük krediler çekmek gibi hareketler bu dönenimde tehlikeli hareketler olur. Bir diğer tavsiyem de parçalı yatırım yapılması. Çünkü son beş yılda borsa en az kazandıran enstrümanken dolar ve altın en çok kazandıranlar olmuş. Ama borsanın en az kazandıran enstrüman olması ilerleyen   beş yılda en çok kazandıracak enstrümanlardan biri olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle parçalı yatırım yapmak her zaman mantıklıdır.” 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fransız bakan uyardı: Bittiğini düşündük ama geri geliyorÖnceki Haber

Fransız bakan uyardı: Bittiğini düşündük...

Koronavirüs'ü atlatan yetişkinlerde kalp hasarı oluştuğu tespit edildiSonraki Haber

Koronavirüs'ü atlatan yetişkinlerde kalp...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar