Tepkiler kar etmedi: Çoklu Baro Düzenlemesi Meclis'te

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tepkiler kar etmedi: Çoklu Baro Düzenlemesi Meclis'te
AK Parti'nin baroların bölünmesine yönelik hazırladığı Çoklu baro Düzenlemesi Meclis'e sunuldu. Teklife göre üye sayısı 5 binden fazla olan yerlerde yeni barolar kurulabilecek. Her baro, Türkiye Barolar Birliği'nde üç delege ve bir başkanla temsil edilecek.

Dün akşam Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Müclis'e gönderileceğini söylediği Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi bugün Meclis'e sunuldu. Konuyla iligi açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Özkan, “An itibarı ile kanun teklifini Meclis'e sunmuş bulunuyoruz” dedi. 

DÜZENLEME 28 MADDEDEN OLUŞUYOR

Düzenlemeyle üzenlemeyle 2020 Ekim ayının ilk haftası baro organlarının seçiminin, Aralık ayında da Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'nun yapılacağını, seçimlerin barolar için iki yılda, birlik için ise dört yılda bir gerçekleştirileceğini belirten AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan yaptığı açıklamada, "Baro düzenlemesi 28 maddeden oluşyor. Son 20 yılda artan avukat sayısı ve İstanbul, Ankara ve İzmir'de yoğunlaşmış olması rabıtanın kopmuş olmasına neden olmuştur. Artan sayı avukatların baro irtibatlarını koparmıştır" dedi.

"Titiz bir çalışma yaptık" iddiasında bulunan Özkan, "DDK'nın ve diğer örgütlerin hazırladığı raporları inceledik. Önceki kanun tekliflerini de değerlendirdik. STK'lar, hukuk dernekleri, akademik çalışma yapan akademisyenler ve bütün avukatların görüşlerini aldık. Hukukçu milletvekillerimizle bir araya geldik ve Avukatlık Kanunu Meclis Başkanlığı'na sevk ettik" ifadelerini kullandı.

4 ana başlıkta teklifin içeriği hakkında bilgi veren AKP’li Özkan, "İstanbul, Ankara ve İzmir için üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 binden fazla avukat bir araya gelerek baro kurabilecek. 2 bin avukatın bir araya gelerek kuracağı baro 72 ildeki barodan daha büyük olacağı anlamına geliyor. Barolar Birliği delagasyonunda yeni bir düzenleme getiriyoruz. Her baro TBB Genel Kurulu'nda 3 delege ve 1 başkanla temsil edecek. Üye sayısı çok olan illerde her 5 binde 1 delagasyonda temsil imkanı sağlıyoruz. Baro organlarının seçimini 2 yılda bir ekim ayının ilk haftasında genel kurullar, akabinde TBB seçimlerinin de 4 yılda bir aralık ayında yapılmasını öngörüyoruz. Yaşam tarzı, inancı nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulan avukatlar için bir düzenleme yaptık. Avukatların resmi kıyafeti olarak cübbeyi belirttik" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Pina Bausch'la Bir Nefes" belgeseli Youtube'daÖnceki Haber

"Pina Bausch'la Bir Nefes" belgeseli You...

Sudaki yılanlar depremin habercisi mi?Sonraki Haber

Sudaki yılanlar depremin habercisi mi?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar